Aranżacja ogródka

Aranżacja ogrodu, szczególnie niedużego ogródka nie zawsze jest łatwa. Odpowiednio zaaranżowany niewielki ogródek to staranne zestawienie fragmentów architektonicznych z roślinkami.
Mały ogródek częstokroć jest osłonięty litym płotem, tworzy salon na świeżym powietrzu, którego najistotniejszą częścią jest miejsce do odpoczynku.

Trawnik
Autor: Peter Kaminski
Źródło: http://www.flickr.com
Maki
Autor: _Skender_
Źródło: www.flickr.com
W niedużym ogródku równie ważne jak rośliny są fragmenty architektoniczne, przykładowo nawierzchnie, schody czy murki. Surowce, z jakich są zrealizowane, powinny pasować do architektury domku.
siatka do siatkówki
Autor: www.homejobsbymom.com
Źródło: http://www.flickr.com
Niewielki ogród tworzy układ statyczny, w którym nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślinek. Oglądany z bliska – zawsze powinien być wypielęgnowany i dopieszczony w detalach. Układ roślinek oraz elementów małej architektury w niedużym ogrodzie powinien być prosty; zbyt duże ich nagromadzenie sprawi wrażenie chaosu. Jeśli jest wystarczająco wiele powierzchni, przestrzeń małego ogrodu możemy podzielić kępami roślinek bądź elementami architektonicznymi w taki sposób, ażeby nie było widać wszystkich jej krańców; da to złudzenie, że jest ogromniejsza. Szczególnym przypadkiem jest mały ogród miejski. Ograniczony murami budowli jak też płotu, nie większy niż pokój, tworzy patio, jakiego większa część jest wybrukowana. Roślinki sadzone są jedynie po bokach bądź w doniczkach, jakie możemy przenosić, tworząc nowe układy.

W małym ogródku z założenia nie ma dorodnych roślin, zaś ważną rolę grają fragmenty architektoniczne. Jeżeli starczy miejsca w twoim ogrodzie, na pewno warto zatroszczyć się o rekreację – starczy na przykład rozwieszona pomiędzy drzewami siatka do siatkówki.