Chryzantema jako przekształcenie oblicza jesiennych rabat, także w ogrodzie

Chryzantemy przynależą do ślicznych i bardzo zróżnicowanych kwiatów. W przeważającej części są hodowane przez zawodowców w szklarniach. Taką formą uprawy cechują się najpiękniejsze gatunki owych roślin. Uprawa chryzantemy nie powinna przysporzyć problemów. Warto się skusić na te kwiaty, albowiem większość z nich kwitnie późną jesienią. Będą stanowić atrakcyjne kolorowe akcenty w ogrodzie. Dzięki zróżnicowaniu i ekspresyj z pewnością odmienią wygląd jesiennych rabatek.

Chryzantemy doniczkowe
Autor: Verity Cridland
Źródło: http://www.flickr.com

Chryzantemy zwykle kojarzone są z Dniem Zmarłych. Posiadają one mnóstwo gatunków z jakich część jest możliwość uprawiać w cieplarniach, a część w ogrodach. Do uprawy w ogrodach świetnie nada się złocień ogrodowy należący do grupy roślin rabatowych. Chryzantema ogrodowa woli gleby żyzne. Ciężkie gleby zwiększają możliwość zmarznięcia rośliny. Najlepsze stanowisko powinno być przyzwoicie nasłonecznione. W sezonie wzrostu wymagają metodycznego nawożenia, do dwóch razy w miesiącu. Najodpowiedniej wykorzystywać nawóz w formie płynnego roztworu.

By ich kwitnienie było obfitsze, trzeba na początku lata uszczykiwać czubki. Ten zabieg umożliwi silniejsze rozkrzewienie, a w konsekwencji większą ilość uformowanych kwiatów. Chryzantema ogrodowa posiada wielorakie przeznaczenie – chryzantema ogrodowa. Sprawdzi się zarówno na rabatach, w gromadach, albo też na skalistych aranżacjach. Co kilka lat należy kwiaty przenosić w nowe miejsce i wykonać dzielenie. Po odkopaniu rośliny dzielimy ją ostrym urządzeniem na części. W razie potrzeby zanadto długie i rozrośnięte korzenie wolno nieco przyciąć.

chryzantem
Autor: kangxi504
Źródło: http://www.flickr.com
Przy rozmnażaniu przez rozsady trzeba mieć na uwadze, że bierzemy je z czubków rośliny. Podłoże do sadzonkowania może zostać skonstruowane z torfu. Rozsady trochę zagłębione w bazie ukorzenią się w ciągu kilku tygodni. Najodpowiedniej rozmnażać je pod nakryciami w inspekcie. W cieplejszych warunkach przy dostatecznym zraszaniu ukorzeniają się w ciągu kilku tygodni. Chryzantema ogrodowa nastręcza także dobranych oprysków w razie pojawienia się chorób. Żeby te kwiaty cudownie i długo rozkwitały trzeba zapewnić im optymalne warunki wzrostu.