Co to jest AMD i z jakiego powodu trzeba zacząć w porę leczyć to schorzenie?

Dzisiejsza medycyna jest w stanie wyleczyć faktycznie dość wiele schorzeń. Szanse na wyleczenie zwiększa rzecz jasna szybsze wykrywanie schorzeń, wobec tego trzeba się często badać i nie zaniedbywać kontroli lekarskich. Jedną z chorób, które są faktycznie zagrażające jest AMD, czyli Zwyrodnienie Plamki Żółtej. Jak można się szybko domyśleć, jest to schorzenie wzorku, które pojawiaj się u osób po 50 roku życia.

oko
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Jakie są najistotniejsze symptomy tej choroby? Z reguły, poprzez kłopoty z widzeniem. Na przykład zwyczajne, proste linie, osobie chorej wydają się być liniami posiadającymi kształt falisty. Jednym z typowych objawów są też problemy pojawiające się podczas czytania. W takim przypadku trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a na chorobę częściej zapadają kobiety. W grupie ryzyka znajdują się na dodatek osoby, w których rodzinie tego rodzaju schorzenie już występowało, osoby rasy białej, jak także te, które palą papierosy. Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu jest wieloletnia praca, w warunkach w jakich osoba była narażona na intensywne światło. Współcześnie niestety nie znane są przyczyny, dla jakich pojawia się AMD. W jaki sposób w takim razie wygląda leczenie AMD – .

Schemat terapii zależy przede wszystkim od tego, czy choroba ma postać wysiękową lub suchą.poczytaj więcej Kamizelki trekkingowe Kamizelki trekkingowePostać sucha jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniona i może dotyczyć nawet 90% chorych, z kolei postać wysiękowa pojawia się niekiedy u osób młodszych. Postać suchą leczy się najczęściej poprzez zażywanie medykamentów, jakich zadaniem jest polepszenie ukrwienia.
okulary
Autor: Santiago Matan
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne znaczenie ma także zdrowa dieta, jakiej podstawą są rzecz jasna warzywa i owoce.

Chory powinien starać się eliminować te potrawy, jakie zawierają większą ilość cholesterolu. W przypadku postaci wysiękowej, która jest bardziej niebezpieczna, stosuje się laseroterapię albo metodę fotodynamiczną. Należy jednakże pamiętać, że tego rodzaju leczenie jest w stanie jedynie zahamować dalszy rozwój schorzenia. Natomiast niestety nie może wyeliminować ADM lub poprawić widzenia. Osoby chore muszą starać się przyjmować selen, witaminę C i E, cynk i betakaroten. Konieczne jest też przyjmowanie miłorzębu japońskiego oraz wyciągu z czarnej borówki.