Co to jest lateks, jakie wyróżniamy jego rodzaje oraz do czego służy? Jakie są jego najważniejsze właściwości?

Lateks jest koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego, nazywa się go w związku z tym fachowo lateksem naturalnym. Lateks może być również syntetyczny i występować w stanie płynnym. W przemyśle chemicznym określenie to określa wszelkie emulsje polimerów, także gumy syntetyczne i plastiki.

rękawiczki lateksowe
Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Lateks w wersji naturalnej uzyskuje się nacinanie roślin kauczukodajnych i zbiór i przetworzenie soku mlecznego. Taki sok jest stabilizowany substancjami alkalicznymi, na przykład amoniakiem. Końcowy produkt, który stanowi kauczuk w przemyśle gumowym możemy otrzymać w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczania. Tego typu zwiększenie gęstości robi się przez odwirowanie lub częściowe odparowanie wody. Koagulacja ma miejsce po zakwaszeniu, zmrożeniu, może także zajść po dodaniu soli , które są rozpuszczalne w wodzie – Czarmed.pl

Pochodzący z drzew kauczukowych naturalny lateks jest dobry dla środowiska, ponieważ jest odnawialny. Jest również hipoalergiczny oraz nie gnieżdżą się w nim roztocza, więc jest świetny dla alergików. Jest to także najbardziej wytrzymały oraz amortyzujący materiał naturalny. Innym typem jest lateks syntetyczny. Otrzymujemy go przez polimeryzację emulsyjną określonych monomerów. Ph lateksów uzyskiwanych syntetycznie wynosi od 6 do 12. Po późniejszym zakwaszeniu lub dodaniu soli mamy kauczuki stałe. Ten typ surowca stosuje się w różnych branżach, głównie w branży samochodowej, możemy z jego pomocą tworzyć opony do różnych pojazdów. Robi się z niego sporo innych rzeczy niezbędnych w codziennym życiu, na przykład uszczelki, piłki z kauczuku lub rękawiczki lateksowe. Służy też do wytwarzania popularnej pianki lateksowej, która służy do produkcji mebli oraz materaców.

prezerwatywa
Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com
Tego typu materace posiadają świetne właściwości antyalergiczne i są odporne na grzyby. Lateks jest również niezbędny w produkcji klejów, prezerwatyw czy ubrań. Uzyskiwana w ten sposób pianka lateksowa jest niezwykle miękka oraz elastyczna. Umożliwia równomierne rozłożenie masy ciała, który ma przeciwdziałać robieniu się punktów uciskowych. Takie pianki mają właściwości antybakteryjne, są odporne na pleśnie i roztocza. Jest to więc świetna alternatywa dla materiałów sztucznych.