Czy warto zainwestować w przydomową oczyszczalnię ?

Opcja budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest zależna nie wyłącznie od wiążących na obszarze gminy planów zagospodarowania, lecz także od spełnienia wymagań określonych w pozostałych ustawach i od warunków gruntowo-wodnych na konkretnej działce.

Budowa takiej oczyszczalni jest doskonałym wyjściem dla osób, które nie mogą podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Naturalnie, możemy inwestować w przydomowe szamba, ale będą one skomplikowane w utrzymaniu. Możliwość odprowadzania zlewów do kanalizacyjnej sieci to uprzywilejowanie rezydentów miast i mniejszych miejscowości, ale o względnie zwartej zabudowie. Posiadacze posesji na obszarach, gdzie budownictwo jest zdekoncentrowane – domy są znacznie oddalone jeden od drugiego ewentualnie stoją w niewielkich skupiskach – nie będą mogły liczyć na podłączenia do miejskiej kanalizacji.
oczyszczalnia
Autor: Rafał Komorowski
Źródło: http://www.flickr.com
fontanna domowa
Autor: Keith Williamson
Źródło: http://www.flickr.com
dekoracja
Autor: ClearSense
Źródło: ClearSense
Większa część inwestorów decyduje się wówczas na korzystanie z szamba, aczkolwiek to rozwiązanie mało komfortowe. Jeżeli z kolei zdecydujemy się na jej budowę, powinniśmy się liczyć z większym kosztem na start. Tego rodzaju oczyszczalnia sprawdzaj – zależnie od wyselekcjonowanej metody czyszczenia jak też producenta fragmentów systemu – jest nawet parokrotnie kosztowniejsza niż budowa albo zakup gotowego zasobnika na ścieki. Jeżeli dodać do tego fakt, że zazwyczaj bierzemy się do tego na końcowym etapie budowy budynku, gdy budżet jest na wyczerpaniu bądź – co się częstokroć zdarza – został przekroczony, decyzja staje się dość bolesna. Jednakże warto ją poważnie przeanalizować.

Po paru latach inwestycja w prywatną oczyszczalnię zwróci się, a wówczas pozostaną same korzyści – komfort, niezależność, niewiele frapująca obsługa, minimalne koszty użytkowania a także bezcenna świadomość że jest się „eko”.