Dobra temperatura to podstawa komfortu gadów hodowanych w domu. Warto o nią zadbać!

Na sto procent każdy z nas ma w gronie swoich najbliższych przyjaciół jakiegoś miłośnika zwierząt. Niezależnie od tego, czy osoby te bezgranicznie kochają psy, podziwiają niezależność swoich kotów czy pasjami przyglądają się małym mieszkańcom klatek i terrariów, łączy je jedno – ogromna miłość i pragnienie zapewnienia swoim zwierzakom wszystkiego, co najlepsze.

lampa grzewcza
Autor: włodi
Źródło: http://www.flickr.com
Naprzeciw sympatykom wychodzą fachowe sklepy terrarystyczne. Wyprawkę dla małego kotka czy szczeniaka zabranego ze schroniska bez żadnego problemu kupimy w każdym dużym markecie. Pies czy kot potrzebują kompletu misek, smyczy, obroży i ewentualnie szelek. Właściciele kotów w trosce o wygląd mebli mogą dodać do tej listy jeszcze specjalny drapak. Zgoła inaczej rzecz się ma ze zwolennikami hodowania gadów, takich jak agama brodata lub kameleon. Ci muszą zapewnić swoim pupilom nie tylko jedzenie, wodę i porcję czułości, ale także odpowiednio urządzone „mieszkanko”, w którym najistotniejszą funkcję pełni lampa grzewcza – zasięgnij porady.

Gady należą do zwierząt zmiennocieplnych, co oznacza, że temperatura ich ciała jest uzależniona od temperatury środowiska, w którym przebywają. Każdy gatunek ma swój własny zakres temperatur, w których czuje się najlepiej. Świadomy właściciel legwana, agamy brodatej czy żółwia powinien przed zakupem wymarzonego zwierzęcia zapoznać się z dokładnymi informacjami na jego temat i odpowiednio przystosować lokum dla pupila – musisz to zobaczyć.

Terrarium dla gada musi być wyposażone w źródło ciepła i światła. Funkcję tę może pełnić kabel grzewczy albo żarówka UVB. Ponadto w terrarium musi być właściwy poziom wilgoci oraz dopływ świeżego powietrza.