Ekologiczne wykorzystanie deszczówki w domu

Jesienna słota sprzyja zastanawianiu się nad tym co nas otacza. Lubię jak o 16 jest już szaro na świecie. Warto sobie wtedy bez pośpiechu przycupnąć i popatrzeć w deszcz. Czasami wpadam na ciekawy pomysł. Mam nieduży ogródeczek i spoglądając na niego pomyślałem jak bardzo dużo wody się marnuje. Pewnego popołudnia zastanawiałem się jak można by temu zapobiec, tym bardziej iż mam malutkie dzieci, i pragnąłbym aby żyły w możliwie czystym środowisku.

pojemniki na śmieci, segregacja odpadów
Źródło: http://environmental.kingspan.pl/
Ponieważ jednak twierdzę, że zaczynać zmieniać świat na lepsze należy od siebie zdecydowałem zorganizować pojemniki na deszczówkę by wykorzystać ją później do nawadniania ogrodu w suche dni Zagłębiając się więc w temacie, zaniechałem jednak szybko początkowego planu, aby jako pojemnik sprawdzaj wykorzystać od dawna nie używaną beczułkę na ogórki, która do tego czasu zalegała w składziku. Przyczyną zmiany decyzji był fakt, iż amatorskie pojemniki na deszczówkę nie chronią dostatecznie zawartości przed promieniami słońca, co może spowodować rozrost glonów i tym samym zapoczątkować procesy gnilne, a nawet powodować że nie będzie ona się nadawała do podlewania ogródka.

Najnowocześniejsze ekologiczne pojemniki natomiast, zrobione są z nadzwyczaj odpornego tworzywa syntetycznego, dzięki czemu ciecz znajdująca się w środku nie nagrzewa się jak też nie ma tam dostępu światło. Ekologiczne pojemniki na deszczówkę można wykorzystać nie jedynie jako źródło wody do podlewania ogrodu podczas gdy nadejdzie susza, lecz również jako źródło wody do użyć gospodarczych. Oczywiście podobna instalacja zasilająca mieszkanie wymaga trochę pracy i funduszy.
Trzeba będzie dla przykładu połączyć ekologiczne pojemniki z kanalizacją opadową, aby ochronić się przed nadmiernie dużymi opadami, które mogłyby powodować przepełnienie zasobników i nieznaczny potop . Dla bardziej zamożnych użytkowników realne jest użycie elektronicznego kierowania taką instalacją, które może podnieść skuteczność instalacji, a dzięki temu bardziej zwiększyć oszczędność wody .

Na koniec należy nadmienić, że ekologiczne pojemniki można bez trudu zestawiać se sobą dla jeszcze większych oszczędności wody pitnej. Dzięki takiej instalacji nie dość że dbamy o środowisko przyrodnicze lecz i o własną kieszeń.