Hipoterapia rewelacyjną metodą w leczeniu szeregu schorzeń

Konie to cudowne oraz mądre istoty. Jedni powiedzą, że są zwyczajne, żyjątka takie jak inne, ale dla niektórych stanowią znacznie inny obraz. Są ludzie, którzy dostrzegają w nich wymarzoną, niepowtarzalną indywidualność.

koń
Autor: smerikal
Źródło: http://www.flickr.com
Dla nich to towarzysze, a stadniny koni – drugi dom. W wyniku tego, że konie są tak niezwykłymi zwierzętami już w czasach starożytnych spostrzeżono korzystne implikacje więzi z nimi. W latach 50-60-tych XX w. w nietradycyjnej medycynie, zwłaszcza neurologii, ortopedii oraz psychiatrii, wyłoniła się technika leczenia – hipoterapia -> ciekawa strona www.

Czym jest hipoterapia?

Jest to jedna z metod kuracji ruchowej na bazie neurofizjologii, opierająca się na wykorzystaniu jazdy konnej w celach leczniczych. W rehabilitacji używa się zwykle jazdę stępem bądź lekkim kłusem. Koń poruszający się stępem przenosi impulsy ruchowe i na skutek tego jest on pośrednikiem terapeutycznym. Ruchy ciała jeźdźca, który siedzi na zwierzęciu w czasie jego przemieszczania się, są podobne do ruchów ciała chodzącego człowieka. Ma to unikalne znaczenie dla ludzi niechodzących bądź słabo chodzących. Sposobność poczucia prawidłowego chodu wielu ludziom daje sposobność stać o własnych kończynach. Bytowanie z końmi stymuluje także wszystkie zmysły, tj. dotyk sierści, dźwięk kroków, forma, wdzięczne prychanie, jak i swoisty zapach. Zwierzę to ma ogromny wpływ na psychikę człowieka, daje siłę do ścierania się z utrudnieniami losu.

konie
Autor: Jean-Pierre
Źródło: http://www.flickr.com
Komu predestynowana jest hipoterapia?

Metoda ta jest znakomita dla ludzi z problemami neurologicznymi (np. neuropatie, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), ortopedycznymi (np. skoliozy, koślawość bioder i kolan), a także problemami natury osobowościowejpsychicznej i społecznej (np. autyzm, nerwice). Ułatwia ona m.in. wzrost pewności siebie, polepszenie koordynacji i koncentracji. Stadniny koni (więcej ciekawych informacji) znane są z organizowania warsztatów terapeutycznych i nierzadko są używane w tym właśnie celu. Prowadzone są także zajęcia dla dzieci. Miejsce mają one zwykle 7 dni w tygodniu. Propozycja skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak również zorganizowanych grup. Istnieje mnóstwo fundacji, których misją są działania dla osób niepełnosprawnych poprzez hipoterapię.