Idealny i zadbany trawnik przez cały sezon.

Chlubą nie jednego polaka przeważnie jest jego ogród. Zwykle jednym z najbardziej istotnych, równocześnie robiących największe wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, gładko przystrzyżona trawa, jednolita gęstość- podobnych właściwości pragnie niejeden ogrodnik. W jaki sposób więc sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?

Najpierw powinniśmy rozpocząć od uporządkowania terenu- pozbywamy się wszelkich kamieni czy gruzu. Nie mają one korzystnego wpływu na glebę i na rośliny, należy się więc się go pozbyć. Następnie, jeśli obszar, na którym planujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Jeśli korzystamy z chemii, powinno się to zrobić chociaż miesiąc przed zasianiem trawy czy sadzeniem dalszych roślin.

koszenie trawy
Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com

Teren oczyszczony, odchwaszczony, wobec tego trzeba teraz zabrać się za jego kształtowanie. Zastanówmy się, jak chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie robić żadnej dodatkowej roboty potem.

Jeżeli prezentowane na tej stronie omówienie bardzo Cię zajęło, to zalecam te informacje (http://zielonastrefa.net/) – ono jest tak samo fascynujące, jak materiał, który teraz widzisz.

Jeśli chcemy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, usuńmy je teraz. Po wyjęciu roślin pozostaną nam dziury, które trzeba będzie uzupełnić. Następnie powinniśmy zabrać się za przygotowanie ziemi- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu też należy ustalić jakie rośliny posadzimy, oraz jaką wartość pH powinna mieć gleba pod nasz trawnik.

Kolejny etap to wałowanie ziemi. Tutaj przyda nam się już sprzęt ogrodniczy – walec do ziemi, który możemy pożyczyć od specjalistycznej firmy. Wałowanie wyrówna nam powierzchnię pod trawnik, zewrze glebę, a to z kolei sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować trzeba wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie po raz kolejny, tym razem po przekątnej. Teraz możemy zasiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu. Trawę wysiewamy na wiosnę, pod koniec kwietnia do pierwszej połowy maja, lub późnym latem, z końcem sierpnia do początku września.

Te informacje wciągnęły Cię zupełnie? Jeżeli tak jest, to przeczytaj więcej (http://zielonastrefa.net/uslugi-ogrodnicze/zakladanie-ogrodow/) danych na pozostałych stronach – znajdziesz je, klikając w odnośnik znajdujący się poniżej.

Gdy nasz trawnik wyrośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy niemal „w domu”. Teraz zaczekamy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli wykonać nasze pierwsze koszenie. Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe – koszenie powinno zostać wykonane tak, by rany po cięciu były możliwie małe. Istotne tu jest, by noże kosiarki były bardzo ostre..

Uff, niemało tego, ale wszak najważniejszy jest efekt końcowy. Poprawne wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą właściwej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu śliczny trawnik.