Jaką rolę pełnią opryskiwacze ogrodowe, opis chętnie wybieranych modeli tych urządzeń.

Jednym z istotniejszych ogrodowych sprzętów, w jakie należy się zaopatrzyć jeżeli się chce właściwie pielęgnować rośliny, jest opryskiwacz. Służy on przede wszystkim do wykonywania różnorodnych zabiegów, takich jak na przykład ochrona przez szkodnikami czy nawożenie.

montaż
Autor: Black & Decker
Źródło: Black & Decker

siatka
Za jego pomocą można natryskiwać na rośliny środki ochrony roślin czy nawozy, co jest niezwykle przydatne podczas rozmaitych prac pielęgnacyjnych. Opryskiwacze oferowane są w kilku różnych wielkościach i rodzajach, z tego też powodu nie powinno być problemów z wybraniem odpowiedniego zależnie od oczekiwań. Bez względu na ich odmianę trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić to, aby zrobione były z dobrej jakości tworzywa. Jeśli plastik będzie solidny, to opryskiwacz tego typu bez żadnego problemu może służyć przez wiele długich lat. Ważne przy zakupie będzie również zorientowanie się, jak wygląda sprawa części zamiennych. Jest to o tyle ważne, że przy awarii jakiegoś drobnego elementu nie będzie potrzeby wymieniania całego urządzenia.
Najtańsze i najmniejsze są opryskiwacze w wersji ręcznej, mające pojemność nie przekraczającą dwóch litrów. Z powodu swojego rozmiaru najlepiej będą się sprawdzać w niewielkich ogrodach, balkonach i tarasach. Ze względu na sposób funkcjonowania można je jeszcze podzielić na pulsacyjne i ciśnieniowe, lecz w obu przypadkach trzyma się je w ręce i uruchamia za pomocą dłoni. Nieco większe rozmiary, bo nawet do dwunastu litrów, mają opryskiwacze w wersji naramiennej. Wiesza się je na specjalnym pasku na ramieniu i nosi urządzenie podczas wykonywania prac ogrodowych. Opryskiwacze z tej rodziny posiadają specjalną lancę z dyszą, dzięki której zasięg opryskiwania będzie dużo większy, niż przy wersji ręcznej. Jeszcze większe gabaryty będzie posiadał opryskiwacz plecakowy.

Jeśli chodzi o niego będzie to w niektórych odmianach nawet dwadzieścia litrów, a jego ogromnym plusem jest sposób noszenia. Dzięki temu, że posiada wygodne szelki i można go zakładać jak plecak, to używanie go jest wygodne i nie powinno męczyć nawet przy dłuższym pracowaniu.