Jaki jest najczęstszy symptom wodniaka i kogo mógłby tyczyć się ten kłopot?

Podczas naszego życia możemy być narażeni na dużo różnych dolegliwości. Niektóre z nich tyczą się wyłącznie kobiet czy przedstawicieli płci męskiej, a jeszcze odmienne mogłyby wystąpić niezależnie od płci.

dzieci
Autor: Ivana Sokolović
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku mężczyzn mogą to być m.in. dolegliwości występujące w okolicy jąder.
Jedną z tego typu dolegliwości jest wodniak jąder. Może ona dotyczyć zarówno niemowląt, jak i pełnoletnich mężczyzn. W przypadku noworodków jest to wodniak wrodzony, z kolei u osób pełnoletnich określa się go jako wodniak nabyty. Choroba ta polega na za dużym koncentrowaniu się płynu w osłonkach jądra oraz najczęściej tyczy się jedynie prawej strony (schorzenie dotyczące obu stron pojawia się znacznie rzadziej). Początkowym, a jednocześnie w najwyższym stopniu zauważalnym symptomem tej choroby jest zwiększenie się worka mosznowego. W wypadku niemowlaków powodem jest nie wchłanianie płynu, który otacza jądra w czasie zstępowania się moszny. Do odmiennych przyczyn należy również nie całkowicie zamknięty wyrostek pochwowy, który jest częścią otrzewnej. To przez to miejsce powinien przemieszczać się roztwór z jamy brzusznej do worka mosznowego.
Energia
Autor: Agata Meble
Źródło: Agata Meble

wodniak
Autor: Alphanova Bebe
Źródło: Alphanova Bebe
Nabyty wodniak jądra może być objawem kontuzji lub np. zapalenia w formie ostrego czy przewlekłego zakażenia jądra. Mógłby być też wynikiem komplikacji po wykonaniu operacyjnego leczenia określonego rodzaju żylaków. Bez względu na przyczyny pojawienia się wodniaka jądra, konieczna jest szybka rozmowa z doktorem, dokładna Diagnoza kłopotu oraz powzięcie właściwych działań w celu uleczenia choroby.

Miejsce chorobowe nie jest zaczerwienione, dolegliwość ta nie powoduje też cierpienia podczas oddawania moczu. Zazwyczaj chorzy dostrzegają problem po zwiększeniu worka mosznowego oraz szybciej lub później udają się do urologa.