Jakie sprzęty najczęściej są wykorzystywane do mycia i sterylizacji narzędzi medycznych.

W czasie realizacji różnych zabiegów tam takie możliwości będą stosuje się jednorazowy sprzęt. Wówczas można mieć absolutną pewność, że wszystko będzie wyjałowione i bez bakterii. Lecz nie zawsze się tak da, w przypadku jakiś droższych narzędzi nie byłoby możliwe użycie ich dla każdego pacjenta osobno, ponieważ znacząco zwiększyłoby to koszty leczenia.

wirus
Źródło: flickr.com
Z tego też powodu używane są narzędzia i sprzęty wielorazowe, a po zakończeniu będą one bardzo dokładnie czyszczone i dezynfekowane. Jest to niezbędne do tego, żeby nie przenosić żadnych wirusów i bakterii na pacjentów – dawniej gdy nie przestrzegano tak ściśle zasad higieny pojawiało się mnóstwo zakażeń. Aktualnie też takie ryzyko może się pojawić, lecz tu bardziej będzie to zależało od dokładności wykonania dezynfekcji i odpowiedniego sprzętu do niej zastosowanego – jak się sprawdza sterylizator parowy. Szczęśliwie obecnie stosowane urządzenia są niezwykle skuteczne i jednocześnie proste w obsłudze. Przez to wszystko zostaje w rękach człowieka, który ponosi za to odpowiedzialność, bo sprzęt nie powinien zawieźć.

domowy sterylizator
Autor: YUCHIA CHUNG
Źródło: http://www.flickr.com
W praktycznie każdym gabinecie chirurgicznym, stomatologicznym czy lekarskim, w którym przeprowadzane są różne zabiegi niezbędny jest jakiś sterylizator. Do dyspozycji jest ich kilka rodzajów, lecz jednym z najbardziej skutecznych i najlepszych urządzeń tego typu będzie sterylizator parowy. Ta technika sterylizacji cechuje się dużą bezpieczeństwem, dzięki czemu spełnia wszelkie wymogi sanitarne i normy, i będzie się nadawać do każdego gabinetu. Sterylizatory parowe są także urządzeniami niezawodnymi, dzięki czemu służyć będą mogły przez długi okres czasu. W wielu przypadkach bardzo dobrze będą się też sprawdzać nowoczesne myjnie – dezynfektory. W nich dodanym procesem jest automatyczne mycie włożonych do środka różnych elementów wyposażenia i narzędzi. Stosuje się je przeważnie w szpitalach, laboratoriach i gabinetach dentystycznych, dzięki czemu znacznie zmniejszają koszty. Oferowane są one w dużej ilości modeli, przez co dostosować je będzie można takie urządzenie do swoich wymagań.