Jakiego typu choroba gołębi pocztowych jest najbardziej niebezpieczna? Czy można ją wyleczyć? Jakie są sposoby?

Jak każde ze zwierząt, pocztowe gołębie są także podatne na różnorodne choroby. Wiele z nich jest śmiertelnych, z wieloma jednakże możemy skutecznie walczyć. Jakiego typu choroba jest najbardziej znana i jak jesteśmy w stanie z nią walczyć? Najbardziej znana i najbardziej często się pojawiająca jest trichomonoza, obok salmonellozy, można zaliczyć ją do najgroźniejszych chorób gołębi. Największy kłopot wywołuje u młodych ptaków w chwili opuszczania przez nie gniazd oraz samodzielnego przyjmowania jedzenia. Leczona z niezbyt konkretną konsekwencją powoduje dosyć duże straty. Przy pierwszych objawach musimy pamiętać, iż najlepsze leki dla gołębi pocztowych mogą pomniejszyć późniejsze powikłania. Przypadłość takiego typu wywołuje jednokomórkowy pierwotniak z rodziny wiciowców – co oznacza rzęsistek Trichomonas columbae.

pasożyt w widoku mikroskopu
Autor: AJ Cann
Źródło: http://www.flickr.com
Pasożyt o kształcie gruszkowatym, wielkości 6-8 milimetrów, posiada cztery wici, które umożliwiają mu szybkie przemieszczanie się ruchem drgającym posuwistym w środowisku płynnym, czyli śluzie albo ślinie. Jego żywicielami są gołębie – dzikie, jak i domowe. Tego typu choroba, jak powiedzieliśmy na początkowo, najbardziej niebezpieczna jest dla młodych ptaków, ponieważ dość często prowadzi to do dość częstych padnięć, może też uniemożliwić ich najbardziej zdrowy odchów, jakie w dalszej kolejności w sposób bardzo negatywny może rzutować na wartość hodowlaną zwierzęcia. W przypadku pocztowych gołębi ma to destrukcyjne wpływ na umiejętność latania – . Woda a także pasza, z jakiej korzystały chore gołębie może też stać się źródłem skażenia dla indyków i kur, same natomiast gołębie przede wszystkim dla drapieżnych ptaków. Podjęcie odpowiedniego leczenia w chwili, jak wystąpią choroby w stadzie jest właściwie najbardziej ważne i ma kluczowe znaczenie.

leki
Autor: Wellness GM
Źródło: http://www.flickr.com
Najkorzystniej od razu stosować niezawodne preparaty lecznicze, jak Improver. Czasami jednak leczenie nie jest odpowiednie, nie doprowadza więc do najlepszych rezultatów. Może dojść w tej sytuacji jedynie do zaleczenia choroby, lecz nie do jej całkowitej likwidacji. Stąd więc lekarz weterynarii, jaki potraktował sprawę powierzchownie będzie wkrótce wezwany ponownie do tego samego hodowcy, bo nawrót choroby zachodzi bardzo szybko – w momencie kolejnego lęgu i odchowywania młodych – odpowiednia strona.