Jakiego typu metody wykorzystać, by nasz dom był jak najbardziej ekologiczny? O jakich kwestiach musimy pamiętać?

Ekologia jest coraz bardziej istotna, zwłaszcza, że każdy z nas w jakiś sposób wpływa na niszczenie przyrody. Stąd więc też ekologiczny styl życia jest już koniecznością dla zatrzymania degradacji naszej wspólnej planety i ochrony naturalnego środowiska. Zanieczyszczenia atmosfery przez chociażby używanie materiałów opałowych nieodnawialnych powadzą do zwiększania się dziury ozonowej oraz wzrostu efektu cieplarnianego.

szambo
Autor: Kai Hendry
Źródło: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach dość sporą wagę przykłada się do stawiania eko-domów. Rzeczywiście nie jest to pewien nowy trend, lecz w naszym kraju dopiero zaczyna się upowszechniać. Technologia stawiania takich domów ekologicznych nie odnosi się do tego, by były one zbudowane z biodegradowalnych elementów i były porośnięte roślinnością. Tego rodzaju to najzwyczajniej budynek, jaki oszczędza energię elektryczną, wykorzystując przy tym odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna, wiatrowa czy wodna. Robi to przy pomocy różnorakich urządzeń, jak solary – porównaj stronę.

Dom ekologiczny to budynek, gdzie domownicy zdają sobie sprawę, że muszą zmieniać swoje codzienne przyzwyczajenia, ażeby przyczyniać się każdego dnia do ochrony środowiska naturalnego. Wystarczy wymieniać żarówki na energooszczędne, oszczędzać wodę podczas mycia zębów lub decydować się na prysznic zamiast zajmujących kąpieli w pełniej wannie wody. Dość często ekologiczny dom powinien zyskiwać min. trzydzieści pięć procent energii z odnawialnych źródeł. W takim mieszkaniu bez trudności możemy zamontować kolektory słoneczne na dachu lub wykorzystać pompę ciepła do uzyskiwania energii cieplnej z gruntu. Już nawet zastąpienie dawnych pieców, czyli tego rodzaju w jakich spala się węgle, miałem albo drewnem, nowoczesną instalacją grzewczą na biopaliwo powiększy jakość naszego domu ekologicznego.

Jest wiele innych kwestii, jakie mogą polepszyć jakość naszego ekologicznego domu, jak szambo, ale nie tylko, bo temat jest faktycznie obszerny – idź na stronę. Najlepiej wymienić najbardziej elementarne zasady, którymi powinniśmy się kierować. Na początek musimy segregować odpady na plastiki, szkło, papier oraz pozostałe odpady mieszane. Oszczędzajmy energię poprzez montaż energooszczędnych żarówek, jednocześnie oszczędzajmy wodę, a to się uda dzięki zamontowaniu na kranach bezdotykowych wyłączników. Koniecznie zadbajmy o oszczędność, czyli wymieńmy stare sprzęty AGD na nowe, najlepiej w klasie energetycznej A+ lub A++.