Jakimi regułami koniecznie trzeba się kierować, pragnąc wykonać montaż kominka w jednorodzinnym domku?

Najważniejszą kwestią w czasie montowania kominka w domku jednorodzinnym jest komin. To od komina w głównej mierze zależy montaż kominka, bowiem odpowiada za odprowadzenie dymu powstającego w trakcie spalania opału.

Komin powinien być szczelny i zrobiony z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Musi być także właściwie cieplnie zaizolowany. Najkorzystniej, jeśli jest zbudowany w środku domku jednorodzinnego (obejrzyj – więcej. Wówczas nie wychładza się, a podczas palenia oddaje ciepło do budynku. Dokonując montaż kominka trzeba nie zapominać o kluczowych regułach podłączenia wkładu kominkowego do komina. Ważna jest odległość od miejsca przyłączenia czopucha do przewodu dymowego w kominie do jego wyjścia nad dachem.

Wspomniana odległość nie może być mniejsza niż 4 m.

Kliknij ten link i sprawdź tutaj analogiczne informacje na opisywany temat – one na pewno Cię zaciekawią, zatem nie zwlekaj za długo:)

Potrzeba pamiętać o gabarytach komina. Powinny być dostosowane do wielkości otworu paleniska kominka. Przewód kominowy winien mieć kształt koła lub prostokąta. Za duży przekrój może nieraz powodować trudności w funkcjonowaniu kominka – kominki-mefisto.pl/realizacje-mefisto. Mały przekrój może negatywnie wpłynąć na ciąg dymu, co w sumie prowadzi do dymienia wkładu. Kominek w domu powinien być wybudowany jak najbliżej komina, aby na dymowym przewodzie było jak najmniej zgięć. Lokalizacja kominków o lekkiej konstrukcji jest nieco bardziej dowolna niż tych murowanych.

ogień płonący w kominku
Autor: anne arnould
Źródło: http://www.flickr.com

Budując kominek w domu ważne jest odpowiednie doprowadzenie powietrza do specjalnej komory spalania. Jego niewystarczająca ilość jest najczęstszym powodem nieprawidłowego działania kominków. Powietrze nie powinno być pobierane od strony garażu bądź od strony ulicy. Z takim powietrzem do środka domku jednorodzinnego będą napływać nieprzyjemne aromaty i wszelkie zanieczyszczenia. Najlepiej jest pobierać powietrze od strony zachodniej, skąd zazwyczaj wieje wiatr.


Przed przystąpieniem do montowania kominka koniecznie trzeba też zbadać podłoże w miejscu, gdzie ma zostać postawiony. Fundament bądź strop powinny mieć konkretną wytrzymałość.

Zajmujący artykuł? Jeśli masz takie przekonanie, to równie wciągające zagadnienia przeczytasz też we wpisie (kesbet.pl/), który jest tu.

Przeciętny kominek z wkładem zwykle waży 500 kilogramów. Potrzeba oprócz tego ocenić, czy w miejscu przewidzianym na kominek nie przebiegają jakieś przewody gazowej instalacji, grzewczej ewentualnie elektrycznej.