Kamień w ogrodzie: w jaki sposób można go użyć

Jeszcze nie tak dawno temu kamień w ogrodach stosowany był tylko i wyłącznie do wykonania ogródka skalnego. Ale możliwości zastosowania kamienia w ogrodzie są o wiele większe. Decydując się na użycie tego naturalnego materiału w ogrodzie, trzeba wybierać dopasowane jego rodzaje. Jakie kamienie najlepiej umieścić w przydomowych ogrodach?

ogród
Autor: Erin Brierley
Źródło: http://www.flickr.com
Jaki kamień do ogrodu wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu chcemy go zastosować. Z kamieni można bowiem nie tylko budować cieszące się popularnością skalniaki, ale także układać z nich ścieżki czy budować tak bardzo modne w w ostatnich latach gabiony. Zakupiony przez nas kamień do ogrodu powinien odpowiadać także charakterowi, jaki zamierzamy stworzyć w ogrodzie. (otoczaki) Jeżeli nasz ogród ma mieć naprawdę naturalistyczny, wiejski charakter to bardzo dobrze sprawdzą się w nim kamienie, które nazbierać można, wędrując po polach znajdujących się w małej odległości od naszego domu. W zależności od okolicy, w której znajduje się dom na polach wyszukać można przeróżne gatunki kamieni. Można wyszukać kamienie granitowe, bazaltowe, ale również piaskowce bądź wapienie.

kamień w ogrodzie
Autor: Jasmine Schladen
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chcemy założyć we własnym ogrodzie popularny skalniak również nie możemy do niego wybierać przypadkowych kamieni. Do takiego ogródka trzeba kupić kamienie, które spotkać można w górach, na przykład kamienie typowe dla Tatr. W naszych najwyższych górach wyjątkowo często występuje granit. I to właśnie tego kamieni kamieni powinno się użyć do wykonania swojego skalniaka. Użycie granitu sprawi, że ogród będzie wyglądał naprawdę naturalnie. Jak powiedziano wyżej, kamień to materiał, z którego można zrobić ścieżki w ogrodzie. Decydując się na taką ścieżkę, należy wybrać twardy kamień – http://kohut-kamien.pl/. Z pewnością do wykonywania ścieżek nie daje się piaskowiec oraz wapień, które są dość miękkie. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzi się granit bądź bazalt. Następne wykorzystanie kamieni w ogródku to gabiony. Można je napełniać różnej wielkości kamieniami. Ich wielkość nie może być jednak mniejsza niż oczka siatki, z której gabion wykonano. Będą się z niego wtedy bardzo szybko wysypywać.