Krótka charakterystyka kilku popularnych sposobów na wykonanie ogrodowych murków.

W ogrodach ważnym elementem wyposażenia są najróżniejsze murki. Wykorzystuje się je w różnych miejscach, na przykład do odgrodzenia czy podzielenia jakiejś części terenu albo dla ochrony przed zsuwaniem się gruntu.

Można jednak przy okazji wykonać z nich niezwykle ciekawy element zdobniczy, komponujący się ładnie z resztą wyposażenia, należy tylko dobrze je wykonać. Murki budować można z kilku rozmaitych materiałów, z których każdy posiadał będzie nieco inne cechy, a przede wszystkim wygląd. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi murki wykonane z cegieł. Są one stosunkowo łatwe w budowie, bardzo ładnie wyglądają, a poza tym cechują się dużym poziomem wytrzymałości na atmosferyczne czynniki. Jeśli wykorzysta się do budowy cegły, ciekawy artykuł to można być pewnym, że taki murek bez żadnych problemów będzie mógł wytrzymać kilkadziesiąt lat używania. Ponieważ cegły (pełna cegieł z klinkieru) będąc naturalnym materiałem mogą po jakimś czasie zmieniać swoją barwę, to podczas wykonywania projektu murku do swojego ogrodu warto to mieć na uwadze.
palisada betonowa
Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Wiele osób zamiast różnych cegieł decyduje się na naturalne kamienie. Są one układane w podobny sposób jak cegły, to znaczy jeden na drugim i zespala cementową albo wapienną zaprawą.

Czy masz chęć poszerzyć swoją znajomość rzeczy na powyższy temat? Więc mamy zamiar zachęcić Cię do naszych następnych tekstów – kliknij łącze do www.

W przypadku tego typu murków istotny jest odpowiedniej grubości fundament, jaki będzie przez długie lata musiał utrzymać ciężar całej konstrukcji. Trochę odmienna technika budowy jest w przypadku palisad, które także zyskują rosnącą popularność w ogrodach. Najczęściej spotykana palisada betonowa zobacz ma kształt okrągłych słupków o odpowiedniej długości, jakie są wkopywane w ziemię. Tego typu słupki produkowane są z mocnego betonu, a ich bardzo dużą zaletą jest możliwość zabarwienia na różne kolory. Tym sposobem można budować palisady w ciekawych zestawienia kolorystycznych, doskonale komponujących się z pozostałym wyposażeniem.

Słupki oferowane są w różnych długościach, dzięki czemu możliwości ich zastosowania są dość szerokie. Przy ich kupowaniu trzeba pamiętać o tym, że duża ich część musi być zakopana w ziemię, gdyż jedynie w takim przypadku całość konstrukcji będzie miała odpowiednią wytrzymałość.