Leczenie chorób zwyrodnieniowych za pomocą komórek macierzystych – co powinieneś o tym wiedzieć

Leczenie za pomocą komórek macierzystych jest znane nie od dzisiaj. To prawdziwy przełom w medycynie, jaki może okazać się nadzwyczaj wydajną metodą leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Powinno się jednak dowiedzieć się trochę więcej na temat samej metody. Czym są komórki macierzyste? Jak wygląda leczenie za pomocą komórek macierzystych? Jakie są szanse na wyleczenie z choroby?

badania w laboratorium
Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Komórki macierzyste mają dar niezliczonej liczby podziałów i dodatkowo zdolność różnicowania się do innego rodzaju komórek. Dzięki komórkom macierzystym istnieje niesłychanie duże prawdopodobieństwo, że chorobami, jakie da się wyleczyć za ich pomocą będą rak, choroba Parkinsona, niewydolność serca, wada mięśni, choroby zwyrodnienia stawów i wiele innych chorób. Na pewno można stwierdzić, iż komórki macierzyste to przyszłość współczesnej medycyny.

W przypadku leczenia stawów, takich jak przykładowo biodro czy rekonstrukcja więzadła, komórki macierzyste dają osobom chorym istotnie bardzo dużo korzyści. Wpierw dzięki procesowi leczenia pacjent czuje pomniejszy ból, poprawia się ruchomość stawów, i też niszczenie stawów jest pokaźnie opóźnione. Pożądane byłoby jednak pamiętać o tym, iż leczenie komórkami macierzystymi stosuje się wyłącznie w takim przypadku, kiedy stawy nie są całkowicie zniszczone. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej odnośnie leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych, przykładowo interesuje Cię proces leczenia konkretnych stawów, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej. Wpisując w wyszukiwarce taką frazę, jak na przykład komórki macierzyste biodro, oczywiście szybko znajdziesz niezmiernie sporo przydatnych i praktycznych wiadomości na ten temat.

Pożądane byłoby także odpowiedzieć sobie na pytanie bądź leczenie komórkami macierzystymi jest refundowane przez NFZ. Odpowiedź jest na nieszczęście przecząca. Za zabiegi te trzeba zapłacić mniej więcej 8 tysięcy złotych, na domiar tego dochodzi jeszcze kuracja po zabiegu, która może pociągać koszty przeszło 5 tysięcy złotych. Zabieg ten z pewnością nie należy więc do najtańszych. Czytaj też