Masz dziecko? Sprawdź, kiedy powinieneś zapisać się na wizytę do logopedy

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko odpowiednio się rozwijało. Dlatego z radością w oczach obserwujemy, gdy pociecha zaczyna siadać, chodzić, a następnie mówić pierwsze słowa. Niestety czasem ma problemy z poprawną wymową, co jest powodem naszych zmartwień. Aby jak najszybciej uporać się z tą trudnością, konieczny jest nam sprawdzony logopeda Poznań. W jakiej sytuacji umówić się na wizytę?

logopeda
Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Pierwszym symptomem, iż pomoc logopedy jest nieunikniona, to problemy z wymową. Trudności mogą nie tylko odnosić się do seplenienia. Maluszek może także mówić przez nos, zamieniać głoski dźwięczne na bezdźwięczne czy nie wymawiać samogłosek ustnych. Rodzice nie mogą zwlekać z wizytą również w przypadku, gdy martwią się, iż dziecko nie słyszy dobrze. Jak to odkryć? Szkrab nie przychodzi do ciebie mimo, iż parę razy go o to prosisz bądź wołasz go z drugiego końca pomieszczenia, a on nawet nie odwraca głowy. Lepiej jest skontrolować czy wynika to z jego nieusłuchania, czy może wystąpiły jakieś zmiany anatomiczne w budowie narządu słuchu. Im wcześniej wykryjemy nieprawidłowości, tym prościej będzie je skorygować. Oprócz tego logopeda będzie niezbędny, gdy maluch się jąka bądź mimo, że ma już 3 lata – komunikuje się jedynie za pomocą sylab albo rozmawia o wiele mniej aniżeli jego rówieśnicy, z którymi bawi się w piaskownicy. Dobrze jest obserwować zachowania swojego brzdąca, aby móc szybko reagować. W czym wesprze nas specjalista? W zależności od tego, jaki jest powód nieodpowiedniego mówienia, mogą być to np. specjalne ćwiczenia, które zabezpieczą go przed późniejszymi problemami z czytaniem, pisaniem oraz mówieniem. Trudności z poprawną wymową mogą także być spowodowane trzecim migdałkiem, co będzie nas zmuszało do odwiedzin laryngologa (zobacz oceń ten serwis http://pco-poznan.pl), jaki zdecyduje czy migdałek powinno się wyciąć.

psycholog
Autor: TownePost Network
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast spostrzegłeś inne problemy u swojego dziecka, np. niechęć do zabawy z innymi maluchami, jąkanie, obgryzanie paznokci czy zazdrość o młodsze rodzeństwo, powinno się sprawdzić, co powie o tym psycholog dziecięcy Poznań. Nie odkładaj wizyty, ponieważ wbrew temu, co myślisz, nie jest ona powodem do wstydu. Korzystniej jest spotkać się ze specjalistą i odzyskać spokój bądź rozpocząć niezbędną terapię, aniżeli niepokoić się, iż nasze dziecko nie rozwija się odpowiednio bądź jest za nerwowe. Czasem już jedna wizyta starczy, by odzyskać spokój oraz pozbyć się strachu.