Masz haluksy? Sprawdź, co ci pomoże

Stopy wymagają takiej samej troski, co inne części ciała. Powinniśmy je odpowiednio pielęgnować, by ładnie wyglądały oraz nie były przyczyną naszych zmartwień. Jednak czasem pojawiają się problemy, z którymi musimy sobie poradzić, by dolegliwość się nie nasilała.

Jednym z częstych problemów stóp są haluksy. Czym są i jak możemy je leczyć?

Jak pozbyć się uciążliwych nagniotków
Autor: 123rf
Źródło: 123rf

Haluksy, lub innymi słowy paluch koślawy, to choroba cywilizacyjna, jaka częściej doskwiera kobietom. Jest zniekształceniem stawu śródstopno-paliczkowego palucha, która prowadzi do jego bocznego odgięcia. Choć w pierwszym momencie nie wzbudza dotkliwości bólowych, to z biegiem czasu choroba się pogłębia i poczucie dyskomfortu wzrasta. Inne dolegliwości, które mogą towarzyszyć haluksom, to zaczerwienienie i obrzęk, co związane jest z rozwojem stanu zapalnego. Co zrobić, jeśli i my musimy borykać się z tą chorobą? Istotne jest, aby leczenie haluksów zacząć stosunkowo wcześnie, z początku bowiem można sobie z nimi dać radę przy pomocy w miarę prostych sposobów. Lekarze zalecają leczenie (zobacz endodonta kraków) farmakologiczne i fizjoterapię, która może przynieść bardzo sprzyjające efekty. Niestety na zabiegi finansowane należy czasem czekać wiele miesięcy, więc warto jest wybrać się na prywatne leczenie. Fizjoterapia będzie dostępna od zaraz, a z pewnością dużo wcześniej, aniżeli w publicznej przychodni. Dobrze też zakupić specjalne wkładki bądź nawet obuwie z właściwie ukształtowaną podeszwą, zapewniającą komfort chodzenia. Niekiedy potrzebne jest bardziej zaawansowane leczenie – zobacz -, nade wszystko jeżeli zmiany są duże i mocno daję się nam we znaki paluch koślawy operacja może być koniecznością. Gdy będzie wykonana odpowiednio wcześnie, przeciwdziała dalszemu nasilaniu się choroby.

Kiedyś po operacji zakładano gips, aktualnie wystarczy już stosowne obuwie.
Przed haluksami nierzadko nie można się uchronić, gdyż w wielu przypadkach są dziedziczone. Do ich powstania mogą również prowadzić niewłaściwie dobrane buty albo stałe przeciążanie przedniej stopy przez noszenie wysokich obcasów. I to zwłaszcza z tego powodu haluksy częściej są kłopotem kobiet, a nie mężczyzn. Pamiętajmy, by jak najszybciej zająć się swoimi stopami, inaczej może czekać nas operacja haluksów, a nikt nie lubi leżeć w szpitalu. Więcej na