Na czym polega artroskopia kolan oraz rekonstrukcja ACL – kontuzja więzadła krzyżowego we Wrocławiu

Kontuzja kolana, niezależnie jaka, jest schorzeniem poważnym. Pod żadnym pozorem nie można jej ignorować, gdyż bez specjalistycznego leczenie, nic się nie poprawi. Kontuzja więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest bardzo poważnym schorzeniem. Więzadło pełni funkcję stabilizatora, uważany jest za najbardziej istotny. Chociaż tak właśnie jest, trzeba pamiętać, że nie jest jedynym, dlatego też objawy kontuzji mogą być różne.

zabieg chirurgiczny
Autor: CEHURD CEHURD
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej jednak jest to uczucie uciekania kolana, tzn. braku stabilności. Jest to połączone z bólem, naprawdę ostrym oraz charakterystycznym dźwiękiem, który przypomina trzask. Dodatkowo schorzeniu towarzyszy opuchlizna kolana, która chociaż może maleć, zostawia uczucie dyskomfortu. Jako że ACL pozwala nam odczuwać, w jakim miejscu znajduje się nasze kolano oraz w jakiej pozycji, jego prawidłowe działanie jest naprawdę niezwykle ważne. W jaki sposób leczone jest to schorzenie?

Na początku przeprowadzana jest artroskopia, tzn. metoda leczenia stawy kolanowego. Jest ona uznana za lekko inwazyjną. Polega na wprowadzeniu kamery do wcześniej zrobionego otworu. Do drugiego otworu wkłada się z kolei niezbędne do wszelkich napraw narzędzia. Dzięki kamerze specjalista może dokładnie zoperować dane miejsce. Po skończeniu zabiegu pacjentowi zakładane są szwy. Zazwyczaj zostanie w szpitalu nie jest (rajsoczewek.pl/ray-ban) konieczne. Przy rekonstrukcji ACL, naprawia się wówczas każdy uraz, który jest przeszkodą w dotarciu do więzadła. Jeżeli musi być na nas przeprowadzana artroskopia kolana Wrocław posiada sztab doskonałych specjalistów, którzy mogą zrobić taki zabieg. Jak wspomniano, artroskopia jest początkowym etapem dla odnowy więzadła krzyżowego. Więcej informacji

Kolejnym krokiem jest pobranie fragmentu tkanki: więzadłowej lub ścięgnistej, zazwyczaj z okolic operowanego miejsca. Pobrany element wprowadzany jest to odpowiednio wcześniej przygotowanych tuneli, ulokowanych w kościach. Dopasowuje się go za pomocą implantów. Następnie zakłada się dreny, które wyjmuje się po 1,5 do 2 dni. Pobyt w szpitalu po wykonaniu operacji zajmuje 2 do 3 dni. Po 2 tygodniach od operacji przeprowadzana jest pierwsza kontrola. Przez ok. 10 tygodni należy nosić specjalistyczny stabilizator. Podobnie jak w wypadku artroskopii, jeśli czeka nas rekonstrukcja ACL Wrocław posiada doskonałych specjalistów w tej dziedzinie, których znajdziesz tutaj: zapraszamy na stronę.

chirurg
Autor: Phalinn Ooi
Źródło: http://www.flickr.com
Konstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest bardzo poważnym schorzeniem, którego z całą pewnością nie powinno się ignorować, gdyż nieleczone może prowadzić do dużych konsekwencji. Kolano nie jest stabilne, a my jesteśmy narażeni na zwyrodnienia stawu kolanowego. W związku z tym naprawdę warto udać na artroskopię oraz rekonstrukcję, by cieszyć się zdrowiem.