O jakich kwestiach pamiętać jak wybieramy altankę ogrodową? Na co zwracać uwagę? Co jest najbardziej ważne?

Altana ogrodowa to niezastąpione miejsce odpoczynku dla całej rodziny. Gdy decydujemy się na jej zakup jesteśmy w stanie wybierać spośród bogatej oferty kształtów i materiałów. Najbardziej popularne są drewniane altany, lecz to nie jest jedyna możliwość.

altanki ogrodowe
Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

[

największy wybór
Autor: Libet
Źródło: Libet
Altanki ogrodowe wspaniale chronią przed słońcem i deszczem. Porządnie zadaszone i z pełnymi ścianami świetnie ochraniają przed wiatrem. W altance jesteśmy w stanie zorganizować ciekawe spotkania, w jakich każdy z nas może zrelaksować się po trudach całego tygodnia. W altanach zamykanych jesteśmy w stanie trzymać sprzęt ogrodniczy. Z pewnością możemy w nich też zainstalować kominek albo grill. Oprócz tego typu funkcji altanki ogrodowe spełniają również funkcje dekoracyjne. To rewelacyjna ozdoba ogrodu, dzięki temu idealnie może wkomponowac się w każde ogrodowe otoczenie.

Do wybudowania altanki ogrodowej jesteśmy w stanie użyć różnych materiałów. Tylko od nas zależy, na jaki zdecydujemy się materiał. Altanki ogrodowe dość często tworzone są z drewna, najbardziej często sosnowego lub świerkowego. Drewno to materiał ekologiczny, więc wybór odpowiedniego gatunku zaoferuje altance długotrwałość i wytrzymałość na warunki pogodowe. Wielką zaletą altan drewnianych jest łatwość wykonania i demontażu, jak zajdzie tego rodzaju potrzeba. Kolejny rodzaj to murowane altany, które najbardziej korzystnie sprawdzają się na działkach niż w przydomowych ogródkach. Możemy w nim z powodzeniem przechowywać narzędzia, a także spać w upalne dni. Do wyboru są również altanki metalowe, zrobione najczęściej ze stali albo żeliwa, złaczonych z innymi materiałami.

Dla osób, jakie nie planują inwestycji w altankę, a planują jednakowoż mieć choćby najprostsze schronienie na swoim ogródku, dobre będą wiaty drewniane – najlepsze wiaty drewniane. Mają bardziej prostą konstrukcję, lecz odpowiednio zaprojektowanie oraz wykonane będą bardzo ważnym elementem każdej z działek. Co do samych ogrodowych altanek, to powinniśmy jeszcze dodać, że nie mogą one dominować w ogrodzie, najkorzystniej bowiem jak będą się wkomponowywać w jego otoczenie. Wybierajmy odpowiednią altankę do charakteru naszej działki. Do małych ogrodów będą pasować mniejsze oraz skromniejsze altanki, zaś do dużych większe i bardziej zdobione.