Troska o ekologię w naszym otoczeniu

Troska o ekologię powinna być czymś normalnym, naturalnym. Wspólnie żyjemy przecież na jednej planecie. Wydaje się to takie proste, jednak różne z tym bywa. Ot, przykładowo zwykłe segregowanie odpadów może stanowić problem dla części z nas. A wystarczy po prostu zakupić kilka koszy na śmieci oraz wrzucać tam odpowiednie odpadki. Przecież to nic trudnego. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że odpady to nie tylko śmieci, które każdy z nas generuje, ale także ścieki.

To właśnie dlatego przemysłowe oczyszczalnie ścieków cieszą się taką popularnością – jak działają przemysłowe oczyszczalnie ścieków. Ich używanie bowiem znacznie odciąża środowisko naturalne oraz ma wpływ na klimat Ziemi. Nasz rząd, a ponadto Unia Europejska uruchomiły nawet specjalne systemy dopłat dla wszystkich tych, którzy zainwestują w lokalne oczyszczalnie ścieków. Może nam się bowiem wydawać, że oczyszczalnie to domena miast. Nie jest to prawdą. Dziś w typowym domu na wsi można zrobić wszystko co możliwe, żeby oczyszczalnie miały miejsce. Przydomowe ekologiczne oczyszczalnie to praktycznie standard w niewielkich miejscowościach niedaleko dużych miast, w zupełnie nowych osadach, które do tej pory nie istniały.
Francuskie ogrody
Autor: caspermoller
Źródło: http://www.flickr.com/photos/caspermoller/2675050642/
Sytuacja tego typu nie dziwi i jest niemal czymś zwyczajnym. Należy zdać sobie sprawę z tego, że takimi małymi krokami zrobimy wiele pozytywnego dla środowiska. Oby było dużo wsparcia rządowego i władz w zakresie ekologii. Niestety nierzadko ma miejsce wycinka lasów, niszczy się cenny ekosystem. Cóż, jest to zły sygnał, obrazujący, iż daleko nam do rozwiniętych społeczeństw zachodnioeuropejskich, które jakże wysoko stawiają sobie życie w przyjaźni z otaczającym ich środowiskiem.
przemysłowe oczyszczalnie ścieków
Autor: Dtraveler
przemysłowe oczyszczalnie ścieków
Autor: Jean-Sebastien Roy
Źródło: Ogród pełen cienia
Miejmy nadzieję, iż w Polsce będzie podobnie i coraz więcej naszych rodaków będzie chciało troszczyć się o swoje otoczenie. Oby nastąpiło to niedługo. W innym wypadku będziemy zmuszeni zmieniać miejsce zamieszkania w celu znalezienia miejsc, które mają czyste powietrze. Oczyszczalnie ścieków, dobrze działający system segregowania śmieci, odnawialne źródła energii – to tylko wybrane przykłady elementów wpływających na klimat.

Raduje fakt, że coraz więcej jest o to troski w okolicy oraz, że coraz więcej mówi się o ekologii. Właściwie działają też organizacje pro ekologiczne w Polsce, które troszczą się o otoczenie i np. protestują przeciwko niektórym postanowieniom rządu. Obrazuje to, iż kształtuje się w nas prawdziwe społeczeństwo obywatelskie.